İstanbul'da devam eden 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Aslı Çakır Alptekin, bronz madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.

Dünya Salon Atletizm Şampiyonaları tarihinde, Türkiye'ye ilk madalyayı kazandıran sporcu olan Aslı Çakır Alptekin 1500 metre finalinde, Türkiye rekoru kırarak bronz madalya kazanmayı başardı.

Aslı Çakır Alptekin, Dünya Salon Şampiyonaları’nda, Türkiye'ye madalya kazandıran ilk atlet olarak da tarihe geçti.

1500 metre finali düşük tempoda başladı. Kontrollü şekilde yarışan Alptekin, ilk turlarda rakiplerini geriden takip etti. Yarışı başından sonuna kadar önde götüren Genzebe Dibaba, bitime 3 tur kala tempoyu bir anda arttırdı. Dibaba'nın temposuna birçok atlet uyamadı ve kopmalar başladı.

Son 200 metrede atak yapan Aslı Çakır Alptekin, 3. sıraya yükseldi ve yarışı bronz madalya ile tamamladı.

Milli atlet, tarihi bir başarı elde ederken, Türkiye rekorunu da 2 gün içinde 2 kez yeniledi. Eleme serisinde 4.09.30 ile rekor kıran milli atlet, finalde bu dereceyi 4.08.74'e çekti. Dünya şampiyonu ise ünlü atlet Tirunesh Dibaba'nın kardeşi Genzebe Dibaba oldu. Gümüş madalya ise Faslı Meryem Alaoui Selsouli'nin oldu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Dünya Salon Atletizm Şampiyonaları tarihinde, Türkiye'ye ilk madalyayı kazandıran sporcu Aslı Çakır Alptekin'i kutladı.